6 cech dobrego auta dostawczego
- 30 października 2019
- Blog
- Dodane przez Pozycjonowanie
- Dodaj komentarz
Samochody dostawcze są „wołami roboczymi” wykorzystywanymi na potrzeby transportowe różnych firm. Powinny zapewniać przewóz wybranego ładunku i gwarantować optymalne warunki eksploatacji. Dobre auto dostawcze musi być dopasowane do rodzaju działalności prowadzonej przez firmę i jej specyfiki. Są jednak również takie cechy, które są wspólne dla niemal wszystkich pojazdów używanych jako auta dostawcze. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę.
Ładowność samochodu dostawczego
Samochody dostawcze to zwykle auta o masie do 3,5 tony. Takie samochody są wybierane głównie ze względu na swoje rozmiary, które ułatwiają poruszanie się po wszystkich drogach oraz to, że do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B. Poszczególne modele aut różnią się jednak swoją masą, a tym samym wielkością ładunku, jaki mogą przewieść.
Gabaryty samochodu
W zależności od rodzaju prowadzonej przez firmę działalności może być potrzebne auto, które będzie się charakteryzowało różnymi gabarytami. Krótsze i niższe nadwozie ułatwia manewrowanie pojazdem, zgłasza w ruchu miejskim. Jednak zdarza się, że przewożone są ładunki o większych gabarytach. Wówczas nieodzowne będzie przedłużone lub podniesione nadwozie.
Rodzaj pojazdu
Samochody dostawcze są dostępne jako auta z nadwoziem typu furgon, a także pod zabudowę. Furgony są bardziej uniwersalne, jednak auta pod zabudowę można łatwiej dopasować do swych potrzeb, montując skrzynię, wywrotkę, zabudowę kontenerową czy izotermię.
Koszty eksploatacji
Przy wyborze auta bardzo istotny jest koszt jego utrzymania. Ważny jest więc rodzaj silnika oraz jego apetyt na paliwo. W przeważającej większości aut dostawczych będą to silniki diesla. Liczą się także koszty przeglądów i ich częstotliwość.
Awaryjność
Jedną z kluczowych cech dobrego auta dostawczego jest jego niska awaryjność. Przekłada się ona nie tylko na koszty napraw, ale również na możliwe przerwy w pracy i dezorganizację funkcjonowania firmy.
Cena i utrata wartości
Czynnikiem, który często decyduje o zakupie auta, jest jego korzystna cena. Wiele firm zwraca jednak uwagę również na utratę wartości, czyli różnicę między tym, za ile można auto kupić, a kwotą, jaką można uzyskać przy jego odsprzedaży.