Dobre auta użytkowe. Przykładowe modele pojazdów
- 28 listopada 2019
- Blog
- Dodane przez Pozycjonowanie
- Dodaj komentarz
Samochody są niezbędnym elementem funkcjonowania każdej firmy, niezależnie od jej profilu. Przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność produkcyjną, potrzebują pewnego i pojemnego środka transportu do przewozu surowców i dystrybucji swoich produktów. Firmy usługowe często przewożą materiały oraz fachowców wykonujących zlecenia u swoich klientów. Te podmioty gospodarcze, które zajmują się handlem, muszą dostarczać towar. Każda firma potrzebuje też aut dla swoich handlowców. Każde przedsiębiorstwo potrzebuje własnej floty aut użytkowych, które zagwarantują sprawny transport. Zobaczmy, jakie cechy aut są najbardziej cenione oraz które modele samochodów firmy wybierają najczęściej.
Cechy dobrego auta użytkowego
Każda firma ma własną specyfikę i różne oczekiwania co do optymalnego modelu aut użytkowych przydatnych w jej flocie pojazdów. Wiele kryteriów jest jednak wspólnych. Najważniejsze dla przedsiębiorstw poszukujących dobrego auta użytkowego są niskie koszty eksploatacji. Na tę cechę składa się kilka różnych czynników.
Firmy cenią auta, które charakteryzują się niskim poziomem zużycia paliwa. Najchętniej wybierane są więc auta z silnikami diesla. Pod uwagę bierze się zwykle również częstotliwość i koszt wykonywania przeglądów. Zwykle większym zainteresowaniem cieszą się samochody, których okresy między poszczególnymi przeglądami są dłuższe. W grę wchodzi bowiem nie tylko samo koszt, ale również to, że przegląd wiąże się z wyłączeniem auta z eksploatacji, najlepiej więc by działo się to stosunkowo rzadko.
Kolejną cechą, która jest brana pod uwagę przy wyborze auta użytkowego, jest awaryjność danej marki. Auta wykorzystywane w firmach zwykle pokonują wiele kilometrów, a awarie w trasie mogą być bardzo kosztowne, nie tylko ze względu na wydatki na części i robociznę, ale również na dezorganizację pracy czy konieczność przeładunku towaru lub ściągnięcia ekipy, która „utknęła gdzieś w trasie”.
Wybór auta dostawczego to również analiza kosztu zakupu poszczególnych modeli. Samochód, jak każda maszyna czy urządzenie kupowane przez firmę musi przynosić dochód lub ułatwiać jego powstawanie. Cena, jaką trzeba za niego zapłacić, musi więc być adekwatna do wartości, jaką auto zdobywa dla przedsiębiorstwa. Wyższe koszty zakupu są zwykle akceptowane, jeśli wiążą się z wyższą trwałością czy niższymi kosztami eksploatacji.
Popularność różnych modeli aut użytkowych ulega częstym zmianom. W przypadku zakupów aut osobowych liderami sprzedaży dla firm jest Skoda Octavia i Fabia oraz Volkswagen Golf i Opel Astra. Jeśli chodzi o auta dostawcze do 3,5 tony najpopularniejszymi modelami aut są Renault Master, Fiat Ducato, IVECO Daily oraz Mercedes Sprinter.