Metody finansowania samochodów z komisu
- 8 kwietnia 2020
- Blog
- Dodane przez Pozycjonowanie
- Dodaj komentarz
Aby zyskać możliwość korzystania z auta, nie zawsze musimy kupować samochód za gotówkę. W wielu przypadkach korzystne może być skorzystanie z alternatywnych metod finansowania zakupu samochodu, zwłaszcza jeśli chodzi o auta z komisu.
Warto poznać metody finansowania auta, gdyż są one szansą na stanie się właścicielem pojazdy bez konieczności pozbywania się żywej gotówki. Do najczęściej stosowanych i polecanych przez doradców finansowych metod pozyskania funduszy na zakup pojazdu zaliczyć można kredyt, bądź leasing auta.
Czym jest kredyt samochodowy?
Kupując auto na kredyt, możemy skorzystać z możliwości wzięcia pożyczki gotówkowej na zakup części lub całości kosztu zakupi auta, warto przy tym skorzystać nie tylko z oferty, jaką ma dla nas nasz rodzimy bank, z którego usług korzystamy, ale rozważyć wzięcie kredytu przy pomocy komisu, w którym znajduje się nasz przyszły samochód. Jest to o tyle korzystna sytuacja, że współpracujące z komisem instytucje bankowe dają często korzystniejsze od naszego banku warunki kredytowe. Podobnie jak przy klasycznych pożyczkach bankowych także i tu ostateczna decyzja, wysokość rat kredytowych zależy od sytuacji finansowej kredytobiorcy ustalonej na podstawie przedstawionych dokumentów, takich jak:
- zaświadczenie o niezaleganiu z US, ZUS,
- dokument przygotowany przez księgowość o wielkości miesięcznych wpływów i kosztów,
- PIT o dochodach za zeszły rok.
Co to jest leasing auta?
Leasing auta to idealna forma finansowania auta, dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku firm korzystniejsze będzie wzięcie auta w leasing, niż zakup auta na kredyt. Jeśli chodzi o podstawowe korzyści dla firmy wynikające ze skorzystania z tej formy finansowania zakupu auta, to niewątpliwie jest to fakt, iż opłaty leasingowe nie są wykazywane w historii kredytowej, dzięki czemu nie wpływają one na obniżenie zdolności kredytowej leasingobiorcy. Temu sposobowi finansowania nie mogą podlegać wszystkie modele i roczniki aut będących w ofercie danego komisu. Leasing zazwyczaj dotyczy auta nie starszego niż 3-4 lata. W przypadku leasingowania auta, okres leasingu jest ściśle sprzężony z wiekiem samochodu. Jeśli mamy do czynienia z autem 2-3 letnim leasing może wynieść nawet 5 lat, jeśli mamy upatrzony starszy model 4-5 letni okres ten wynosić będzie 2 maksymalnie 3 lata.
A może auto za gotówkę?
Jeśli sytuacja finansowa nam na to pozwala, na pewno najmniej zapłacimy w przypadku rozliczenia zakupu auta z komisu za gotówkę. Trzymanie w ręku żywej gotówki to również niezła taryfa przetargowa, pozwalająca na uzyskanie niższej ceny zakupu.
O tym, którą metodę finansowania zakupu wybrać najlepiej podpytać doradcy z biura obsługi klienta w komisie, z którego oferty chcemy skorzystać. Ich doświadczenie i współpraca z najlepszymi bankami w zakresie obsługi kredytowej pozwoli dobrać rozwiązanie do naszych potrzeb. Czasem warto, zamiast gotówki skorzystać z alternatywnego finansowania zakupu samochodu.